Srbija je ponovo u svetskom vrhu po zagađenosti vazduha. Beograd je tokom celog dana delio treću poziciju na listi najzagađenijih gradova na svetu sa Dubaijem. Situacija je u pojedinim gradovima u Srbiji bila i gora nego u Beogradu. Ministarka za zaštitu životne sredine veruje da će se već ove zime videti efekti onoga što je rađeno na poboljšanju kvaliteta vazduha.
Beograd je osvanuo jutros u gustoj magli, a grejanja još nema. Sajtovi za merenje kvaliteta vazduha prikazivali su da je vazduh nezdrav zbog uvećanog prisustva PM čestica, a te činjenice ne skriva ni ministarka za zaštitu životne sredine.
Svakako da beležimo povećanje zagađenja vazduha“, rekla je ministarka irena Vujović.
Za manje zagađen vazduh radi se vredno, kaže ministarka, već dve godine – daju se subvencije za zamenu kotlova i ekološka vozila, postoji i, kako tvrdi, čitav set mera, a uz to je zasađeno 100.000 novih stabala.
N1: Kada očekujete efekat i šta sa najvećim zagađivačima?
„Svakako da imamo kontakt sa najvećim zagađivačima. Kada su oni u pitanju neophodan je i period prilagođavanja, svi rade na tome, izrađuju svoja dokumenta, studije, ja očekujem efekte već i ove grejne sezone, jer smo prošle godine zamenili kotlove. Kada se izvrše merenja mesec na mesec neki decembar na decembar, mi ćemo moći da vidimo poboljšanje kvaliteta vazduha“, kaže ministarka.
Neće biti pomaka ni u decembru, objašnjava Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije.

„Ako smo prvi u Evropi po smrtnost od aero zagađenja, to je nešto sa čim treba da se pohvali ova vlast, eto u tome smo prvi. Ono što se radi u TENT-u, zagađuje pet puta više nego termoelektrane koje takođe koriste lignit, jer koriste mešavinu zemlje i mazuta, to je ono šta radi vlast ili dozvoljava da se zagađivači štite od građana, a ne građani od zagađivača“, kaže Jovanović.
Ako u Beogradu ima 300 hiljada ložišta, objašnjava Jovanović, biće efekta samo ako se promeni 30 hiljada, što se u planovima ne vidi.
„Ne vidi se rok u kojem će se problem rešiti ako nema novca, što je razumljivo, ipak, nismo toliko bogati koliko kažemo, ako imamo pet milijardi za metro. 500 miliona za stadion, taj novac je dovoljan da dva puta popravimo u celoj Srbiji vazduh na dozvoljeni nivo prema evropskim standardima“, dodaje Jovanović.
Aplikacija xEco pokazuje da je Beograd na 38. mestu što se tiče Srbije, Dejan Lekić objašnjava da su i vremenski uslovi takvi da zagađen vazduh ostaje zalepljen za tlo.
„U poslednja 24 sata jer se uzima za merenje i poslednji sat i poslednji dan, najzagađeniji vazduh je u Požegi, Ljuboviji, Kruševcu, Velikom Gradištu i Zaječaru, gde je označen kao izuzetno loš. Veoma loš je u čitave 43 opštine gde živi 32,7 odsto stanovnika Srbije“, rekao je tvorac te aplikacije, Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke asocijacije.
Podaci Agencije za zaštitu životne sredine pokazuju da je vazduh zagađen i u Čačku, Novom Pazaru i Velikim Crljenima.
Discussion about this post