Vinko Bajić jedan je od građana Banje Luke koji je od lokalne Policijske uprave dobio prekršajnu prijavu prema kojoj je bio učesnik neprijavljenog javnog okupljanja, odnosno da je u junu 2019. godine, zajedno sa još pet osoba, organizovao javno okupljanje u blizini Vlade Republike Srpske zbog slučaja Davida Dragičevića.
Ali, u vrijeme kada je dobio prijavu, a kasnije i suspenziju sa posla, Vinko Bajić bio je policajac banjalučke Policijske uprave.
Prijava je u januaru 2020. godine u banjalučkom Osnovnom sudu odbačena kao neosnovana, ali prije nego što je nedavno ispunio uslove za penzionisanje, on kaže da je bio disciplinski sankcionisan. U svom prvom razgovoru za medije, Bajić smatra da su sankcije rezultat njegove podrške Davoru Dragičeviću, ocu mladića čija se smrt istražuje.
Bajić se prisjeća da je u junu 2019. godine oko 20:30 sati, prolazeći pored Hrama Hrista Spasitelja, prepoznao prijatelja koji je bio s grupom ljudi.
Prišao da se pozdravi
“Ja sam prišao tom prijatelju da se s njim pozdravim. Policijski službenici su mi izdali nalog za narušavanje javnog reda i mira, gdje sam nakon toga po hitnom postupku bio suspendovan”, kaže on i dodaje kako je ta suspenzija trajala godinu dana i da je protiv njega vođen i disciplinski postupak.
“Kada se disciplinski postupak završio, sankcionisan sam novčanom kaznom zbog narušavanja ugleda MUP-a RS-a sa platom 20 odsto dva mjeseca.”
Prema rješenju o suspenziji, u koje je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) imala uvid, Bajić je odgovoran, jer je 22. juna 2019. godine “odjeven u policijsku uniformu prišao okupljenim građanima neformalne grupe ‘Pravda za Davida’, podigao desnu ruku sa stisnutom šakom, pozdravio prisutne uzvikom ‘Pravda za Davida’, a nakon toga se rukovao s više prisutnih članova grupe”.
“Na navedenoj lokaciji isti se kratko zadržao, a po odlasku je ispraćen ovacijama i aplauzima prisutnih, nakon čega se udaljio u nepoznatom pravcu”, piše u rješenju kojim je policajac Bajić suspendovan. U istom rješenju dalje se navodi da je Jedinica za profesionalne standarde MUP-a RS-a podnijela zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka zbog, kako piše, teže povrede dužnosti.
Bajić kaže da navodi iz prijave nisu tačni. On pojašnjava da je dok je trajao disciplinski postupak, godinu dana, primao platu umanjenu za 45 odsto da bi na kraju bio sankcionisan na dva mjeseca s platom umanjenom za 20 odsto.
“Moja porodica i ja smo živjeli u vrlo teškoj finansijskoj situaciji na način da sam od plate imao da primim 88 maraka. Ostalo su bili krediti tako da sam bio primoran da idem da radim na bauštelu da bih prehranio svoju porodicu i sebe”, priča za BIRN BiH bivši banjalučki policajac.
U junu 2019. protesti zbog istrage o smrti Davida Dragičevića u Banjoj Luci su trajali već duže od godinu dana. Policija za koju je Bajić radio, nije dozvoljavala okupljanja i izdavala je prekršajne prijave okupljenima.
Bajić objašnjava da je i prije juna 2019. godine zbog podrške koju je na Facebooku dao kolegici koja se, također, pojavljivala na trgu, preraspoređen na drugo radno mjesto. Iz Policijske stanice Lazarevo u Banjoj Luci premješten je u stanično odjeljenje policije u Šipragama u opštini Kotor-Varoš, piše BIRN.
“Moja porodica i ja živimo u Banjaluci, a u odjeljenje policije Šiprage u Kotor-Varoš sam poslat u oktobru 2018. Ne znam zbog čega i zašto. Pretpostavljam da je to bilo zato što sam u slobodno vrijeme dolazio na okupljanje članova ‘Pravde za Davida’. Ja sam se žalio policijskom odboru na rješenje o premještaju – odbor je kazao da je rješenje nezakonito i da je bio nezakonit raspored i da su me nezakonito rasporedili u Policijsku stanicu Kotor-Varoš”, svjedoči Bajić.
Discussion about this post