Oni pacijenti koji dođu do respiratora, odnosno mehaničkog ventilatora, su pacijenti koji su u izuzetno teškom stanju, rekao je za RTS prof. dr Nebojša Lađević, direktor Centra za anesteziologiju Kliničkog centra Srbije i kordinator svih kovid bolnica. Objasnio je kako se sprovode protokoli lečenja za pacijente sa lakšom i težom kliničkom slikom.
Gostujući u Beogradskoj hronici dr Lađević kaže da, kada je pacijent na mehaničkoj ventilaciji, procenat preživljavanja je 30 ili 40 procenata. Od marta meseca postoje velika iskustava i može se govoriti o brojkama koliki je taj procenat
Prema njegovim rečima, pravi se zamena teza da je neko jako loše zato što je na respiratoru.
– Takav pacijent je u izuzetno lošem kliničkom stanju i zato je dospeo do poslednje mere kojom možemo da pomognemo i to je mehanička ventilacija – rekao je Lađević.
“U Batajnici popunjen objekat sa 400 kreveta”
U bolnici u Batajnici, u kojoj se nalazi skoro 500 bolesnika, oko 100 su na različitim tipovima mehaničke ventilacije i od toga je 10 odsto intubirano, objašnjava dr Nebojša Lađević. Prema njegovim rečima, ceo jedan objekat u Batajnici, koji ima 400 kreveta, se napunio.
– Na žalost otvoren je i novi objekat, koji do sada nije morao da bude otvoren. Otvoren je još jedan sprat koji ima 102 kreveta i on je poprilično popunjen, a u prvom objektu B nalazi se jedinica intenzivnog lečenja i u toj jedinici ima skoro 90 pacijenata na mehaničkoj ventilaciji. To su pacijenti na respiratorima, oko 40 je intubirano – naglašava kordinator svih kovid bolnica.
Dodaje da su sve su to jako teški pacijenti i zahtevaju veliku negu.
– Protokoli lečenja su su jedinstveni za celu Srbiju, apsolutno se primenjuju i imaju mogućnosti da se primene. Ja ne mogu da iskontrolišem celu Srbiju da li se sve do tančina primenjuje, ali podrazumeva se da se primenjuje jer su vrlo striktno i jasno napisani i proceduralno i postupno – kaže Lađević.
Naglašava da sve što je u protokolu postoji i da ima dovoljno opreme.
Prema njegovim rečma, protokol je napisan kao jedna sinteza različith preporuka iz sveta i različitih protokola koje su naši stručnjaci iz različitih oblasti napisali.
Šta da radi pacijent koji je na testu bio pozitivan?
Doktor Lađević objasnio je i proceduru šta da radi pacijent koji je na testu bio pozitivan. Preporuka je da dođe na vreme i da se pregleda.
– Prvo se ide u kovid ambulante. To je mesto gde se vrši primarna trijaža da li imate teži ili lakši oblik bolesti. Ukoliko je taj oblik blaži, propisaće se lekovi i pacijent će se vratiti kući i zakazaće se kontrola – objašnjava doktor.
Kada se u kovid ambulanti zaključi da postoji napredak bolesti, da ide u neželjenom pravcu, da osnovna terapija nije delovala, onda se takav pacijent šalje na trijažna mesta unutar bolnica kao što su Infektivna klinika, Bežanijska kosa, KBC “Dragiša Mišović” i tamo se radi druga trijaža, kaže Lađević.
U bolnicama se obično uradi i skener pluća i procenjuje se da li pacijent može da nastavi lečenje kod kuće ili mora da se hospitslizuje. U tom trenutku se njemu obezbeđuje mesto u bolnici i nastavlja bolnički tretman.
“Pandemija će trajati dve godine”
Doktor Nebojša Lađević je na početku pandemije sam sebi rekao da će korona da traje dve godine. Na pitanje da li i dalje tako misli ili se nešto u međuvremenu promenilo doktor kaže:
– U početku sam dao sam sebi duži period da ne razmišljam kada će biti gotovo a sada mislim da je to tako.
Kaže da lekar ima pravo da se uplaši kao i svaki drugi čovek.
– Mislim da nije normalno da se ne uplaši. Tu je, međutim, racio koji treba da pomogne. Ako postupate po pravilima koja su propisana samim tim se osećate zaštićeno i ulazite u crvenu zonu. Nikome nije lako da uđe da radi u crvenoj zoni – poručuje prof. dr Nebojša Lađević.
Discussion about this post