Zbog alarmantne epidemiološke situacije u našoj zemlji, danas će biti održana sednica Vlade Srbije na kojoj bi trebalo da budu usvojene najnovije mere koje je predložio Krizni štab za borbu protiv kovida 19.
Iz dana u dan broj zaraženih i preminulih je sve veći, te smo tako u poslednja 24 sata imali 7.919 novoobolelih, dok su preminula 52 lica. Ono što takođe zabrinjava jeste i to što su nam bolnice pune, svakim danom nove prelaze u kovid sistem, a trenutno je više od 7.600 osoba hospitalizovano. Neprekidno raste i broj pacijenata na respiratorima, te je u bolnicama širom Srbije čak 270 pacijenata priključeno na mašine za disanje.
Sve to govori u prilog izrazito nepovoljnoj situaciji sa virusom korona, zbog čega je Krizni štab na sednici održanoj u ponedeljak doneo zaključak kojim se Vladi preporučuje da se izmeni propis koji se tiče radnog vremena pojedinih objekata.
Novim merama koje je Krizni štab predočio Vladi gotovo da nema sektora koji nije uključen. I ovaj put u fokusu su bili ugostitetljski objekti, a prvi put su se u paketu našle i mnoge druge uslužne delatnosti.
Očekuje se da će Vlada danas da usvoji novu Uredbu o merama za sprečavanje zarazne bolesti kovid 19, što će značiti da već od sutra nove mere stupaju na snagu, a trebalo bi da traju do 15. decembra.
Budući da je “Blic” imao uvid u to šta tačno stoji u pomenutoj Uredbi, u nastavku donosimo kompletan spisak do kada će pojedini objekti moći da rade i koliko su nove odredbe drugačije u odnosu na postojeće propise.
Ugostiteljski objekti
Nova mera: Predlog medicinskog dela Kriznog štaba jeste da restorani, kafići i barovi, klubovi, kao i igraonice i kladionice rade do 17 sati. Vikendom ovi objekti uopšte neće raditi.
Postojeća mera: Ugostiteljski objekti po još uvek važećoj meri rade do 18 sati svakog radnog dana i vikendom.
Tržni centri
Nova mera: Tržni centri takođe neće moći da rade duže od 17 sati radnim danima, a vikendom će ostati zatvoreni. To sada važi i za sve ostale butike i prodavnice i van tržnih centara.
Postojeća mera: Do sada su tržni centri mogli da rade do 18 sati, kao i kafići, dok su prodavnice i butici van tržnih cenatra, recimo u pešačkim zonama ili bilo gde kao zasebni lokali, mogle da rade do 21 sat. To je novom merom onemogućeno, pa se katanac na vrata stavlja i njima.
Uslužne delatnosti
Nova mera: Prvi put u trećem talasu mere Kriznog štaba idu u pravcu svih drugih uslužnih delatnosti. Tako, u Uredbi piše i da kozmetički i frizerski saloni, saloni lepote, zatim fitnes centri, teretane i vežbaonice, spa centri i bazeni mogu da rade do 17 sati radnim danima, dok vikendom neće raditi uopšte. Dakle, od petka u 17 sati do ponedeljka u 05 ujutru.
Ipak, ograničenje radnog vremena ne važi za objekte namenjene za sport i rekreaciju samo u slučaju kada se koriste u svrhu treninga i priprema za održavanje registrovanih takmičarskih sportova.
Postojeća mera: Do sada Krizni štab nije ograničavao radno vreme ovih uslužnih delatnosti, ali je u velikom broju opština na gradskom nivou postojalo kao mera da rade do 21 sat, kao i prodavnice, dok su vikendom radili skraćeno.
Zanatlije
U Uredbi se navodi da se ograničenje ne odnosi ni na radno vreme: radnji, objekata i mesta (obućarske, krojačke, stolarske, staklorezačke i sl. radnje, servisi, tehnički pregledi i sl.) na kojima se pružaju usluge pri čijem vršenju nije obavezno prisustvo korisnika ili su prisustvo i kontakt ograničenog trajanja, te ovi objekti mogu da rade i subotom.
Pozorište i bioskop
Nova mera: Prema novim pravilima, pozorišta, bioskopi, muzeji, galerije i slični objekti će u narednom periodu raditi svakog radnog dana i vikendom do 17 sati.
Postojeća mera: Ustanove kulture dosadašnjim pravilima rade do 18 sati, odnosno do tog vremena mora da bude zavšena poslednja filmska projekcija.
Pijace
Nove mere: U Uredbi stoji da bez promena ostaju pijace koje će radnim danima raditi regularno, dok je vikendom njihovo radno vreme ograničeno od 6 sati ujutru do 15 h popodne.
Prodavnice prehrambene robe
Prodanice prehrambene robe mogu da rade do 21 sati kako radnim danima tako i vikendom. Ta mera se nije menjala, tako da prodavnice prehrane nisu pretrpele značajnije promene.
Apoteke, pumpe, dostava hrane
Novim pravilima nije dotaknuto ni radno vreme benzinskih pumpi za točenje goriva, apoteka i dostava hrane putem kurira. Oni mogu da rade 24 sata sedam dana u nedelji.
Ipak, izuzetak su one apoteke koje prodaju obavljaju u trgovinskim centrima i za koje upravljač ne može obezbediti posebne koridore za pristup ili u koje se ne ulazi sa spoljne strane ili neposredno sa javne površine.
Podsećamo, iako za pumpe i dalje važi da će moći da rade non-stop, pravilo je da prodavnice unutra pumpi rade kao i sve ostale, a da posle tog vreman smeju da prodaju samo gorivo.
Ukoliko Vlada danas usvoji Uredbu, nove mere biće “oročene” u periodu počev od sutra do 15. decembra.
Discussion about this post