Probiotici imaju višestruko povoljno dejstvo na ljudsko zdravlje a naučna istraživanja pokazuju da su veoma korisni i u borbi protiv virusnih infekcija.Otuda se preporučuju i kao zaštita kod pacijenata sa Covidom 19
Da li znate da se čak 70% našeg imunog sistema nalazi u crevima? Prijateljske, probiotske bakterije borave u našim crevima i prva su linija odbrane kada razni izazivači bolesti, “loše” bakterije, virusi, gljivice ,dospeju u naš organizam.
– Prvo što moramo da znamo je da se u našim crevima nalazi jedan vrlo aktivan živi svet mikroorganizama koji nazivamo crevna mikrobiota. Njen sadržaj je većim delom specifičan za svaku osobu, a najviše zavisi od načina ishrane. Crevna mikrobiota predstavlja jednu vrstu barijere u crevima i štiti organizam od štetnih mikroorganizama, virusa i bakterija. Pored velikog značaja u razvoju i održanju našeg imuniteta, crevna mikrobiota je značajna i za dobro varenje, sintezu nekih vitamina (npr. vitamina K, vitamina B kompleksa), resorpciju brojnih korisnih materija i samim tim ishranu i zdravlje celog organizma – kaže dr Danijela Stanišić Srdić, menadžer poslovne jedinice Rx, iz Hemofarma.
Ali kada broj loših bakterija poraste i balans se poremeti, tada nastupaju problemi.
– Postoje dokazi koji dovode u vezu poremećaj crevne mikrobiote sa nastankom gojaznosti, šećerne bolesti, metaboličkog sindroma, zatim bolesti organa za varenje, kao i nekih malignih oboljenja poput raka debelog creva – upozorava naša sagovornica.
Uz antibiotik uvek probiotik
Balans u našim crevima može ozbiljno da se poremeti i upotrebom antibiotika. Zato antibiotike ne uzimajte nikada “na svoju ruku”.
– Antibiotike može propisati samo lekar i nikada ih ne smemo uzimati na svoju ruku. Antibiotici narušavaju prirodnu ravnotežu u crevima uništavajući kako loše, tako i dobre, probiotske bakterije. Prema određenim podacima, kod skoro 30% pacijenata se razvije dijareja povezana sa primenom antibiotika. Ona se može javiti na početku primene antibiotika, ali i tokom perioda od 2 meseca nakon prestanka uzimanja antibiotika. Rizik je veći prilikom primene antibiotika širokog antibakterijskog spektra (npr. penicilini proširenog spektra dejstva, fluorohinoloni i dr.), kao i u slučaju često ponavljanih i kombinovanih antibiotskih terapija. Najteži oblici ovog tipa dijareje su izazvani bakterijom Clostridium difficile. Najosetljiviji su deca mlađa od 7 godina i stariji od 65.godina Jedini način da se spreči disbalans crevne mikrobiote jeste uzimanje dodatnih količina probiotskih bakterija. Otuda su probiotici nezaobilazni u slučaju dijareje povezane sa primenom antibiotika, preventivno, u toku i nakon antibiotske terapije – savetuje dr Danijela Stanišić Srdić.
Probiotik za prevenciju Covida 19
Smatra se da su probiotici posebno korisni u prevenciji virusnih infekcija, zbog čega su od februara 2020. zvanično preporučeni od strane Kineske nacionalne komisije za zdravstvo i kod pacijenata sa Covidom-19.
– Medicinski podaci iz Kine ukazali su da pacijenti sa Covidom imaju značajno narušenu crevnu mikrobiotu, posebno na štetu laktobacilusa i bifidobakterija. To su potvrdili i Italijanski i francuski naučnici i svi iznose preporuku primene odgovarajućih sojeva probiotika kod Covida19, kako zbog stabilizacije i održavanja crevne mikrobiote, tako i da bi se sprečile sekundarne bakterijske infekcije – objašnjava doktorka Stanišić Srdić
Svi probiotici nisu istog kvaliteta
Na tržištu se nalaze brojni probiotski preparati, ali nisu istog kvaliteta.Postoje značajne razlike u sastavu, količini probiotskih bakterija, tehnologiji izrade, efikasnosti.
– Za kvalitet probiotika jako je važno da proizvođači imaju dokumentovane i registrovane probiotske sojeve. To radi samo nekoliko proizvođača u svetu, a jedan od njih je institut Lallemand Rosell koji se više od 80 godina bavi proučavanjem i proizvodnjom probiotskih sojeva i svi su dokumentovani u Pasterovom Institutu u Parizu. Na taj način svaki probiotski soj ima genetsku“ličnu kartu“ U Srbiji jedino kompanija Hemofarm saradjuje sa pomenutim institutom Zato uz antibiotik obavezno uzmite Probiotic ili Probiotik Forte – naglašava naša sagovornica.
A zašto je to važno?
– Da bi primena probiotika dovela do željenih efekata, od velike je važnosti kontrola kvaliteta u procesu proizvodnje probiotskih bakterija, pre svega da bi se sprečila pojava genskih mutacija. One mogu da dovedu do prenošenja genetskih promena izmedju bakterija obzirom da su u pitanju živi mikroorganizmi. Glavni problem predstavlja mogućnost prenosa genetske promene koja dovodi do pojave otpornosti patogenih bakterija na antibiotike. Kompanija Hemofarm insistira na najvišim standardima kontole kvaliteta u proizvodnji probiotika što daje veliku sigurnost i lekaru i pacijentu – ističe dr Danijela Stanišić Srdić.
izvor:Informer,Aleksandra Gazivoda
Discussion about this post