1 °c
Tutin
8 ° Do
5 ° Fr
1 ° Sa
1 ° So
Donnerstag, Februar 25, 2021
Tutin Press
Pošalji vijest
  • Login
  • Početna
  • VIJESTI
    • Aktuelno
    • Crna Gora
    • Crna hronika
    • Sandžak
    • Srbija
  • REGIJA
  • SVIJET
  • BOŠNJACI
  • CRNA HRONIKA
  • STAV
  • MAGAZIN
  • SPORT
  • LIFESTYLE
No Result
View All Result
  • Početna
  • VIJESTI
    • Aktuelno
    • Crna Gora
    • Crna hronika
    • Sandžak
    • Srbija
  • REGIJA
  • SVIJET
  • BOŠNJACI
  • CRNA HRONIKA
  • STAV
  • MAGAZIN
  • SPORT
  • LIFESTYLE
No Result
View All Result
Tutin Press
Home SVIJET

Turska u zajedničkim mirovnim snagama za nadzor primirja u Karabahu

November 12, 2020
in SVIJET
0
Turska u zajedničkim mirovnim snagama za nadzor primirja u Karabahu
44
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Ministar vanjskih poslova Republike Turske Mevlut Cavusoglu izjavio je da će Armenija platiti cijenu ako prekrši novopotpisani mirovni sporazum za-Nagorno Karabah, javlja Anadolu Agency (AA).

“Armenske snage trebaju se mirno i u skladu s dogovorom povući s okupirane teritorije ili će herojska azerbejdžanska vojska osloboditi ta područja, baš kao što je činila dosad. Nema drugog izbora”, kazao je Cavusoglu u obraćanju novinarima u Bakuu.

Ističući kako Azerbejdžan ne želi proljevati krv i kako je pokazao veliko strpljenje za mirno rješavanje konflikta, Cavusoglu je kazao da je sada sve u rukama Armenije koja se treba opredijeliti da li želi mirno rješenje ili krvoproliće.

Šef turske diplomacije je o formiranju mirovnog centra za monitoring primirja u Nagorn- Karabahu kazao da će Turska imati identičnu ulogu kao i Rusija.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan jučer je saopćio da su Turska i Rusija potpisale memorandum o formiranju zajedničkog mirovnog centra za monitoring primirja u Nagorno-Karabahu.

“Konflikt može biti riješen isključivo tako što će Armenija predati Azerbejdžanu sve okupirane teritorije“, kazao je Cavusoglu i dodao da će pitanje statusa Karabaha biti rješavano i u narednom periodu.

On je također kazao da je jedini cilj mirovnog sporazuma da se Azerbejdžanu vrati njegova suverena teritorija.

“Herojska azerbejdžanska vojska je dosad učinila što je trebala na terenu, a sada je red da se radom u diplomaciji vrati okupirana teritorija”, kazao je Cavusoglu.

Cavusoglu je također kazao da Francuska, kao jedna od vodećih članica OSCE-ove Minsk grupe, nema objektivan i nepristrasan stav o Nagorno-Karabahu, iako je ta grupa skoro tri decenije imala zadaću da pronađe mirno rješenje konflikta u toj regiji.

“Minsk trio treba naučiti lekciju iz ovog procesa, posebno Francuska koja daje pristrasne izjave i nakon što je potpisano primirje”, poručio je Cavusoglu.

Armenske snage su 27. septembra započele nove napade na naselja i vojne položaje Azerbejdžana, a azerbejdžanska vojska je odgovorila operacijom s ciljem oslobađanja okupiranih regija i uspjela je nanijeti velike gubitke armenskim snagama te osloboditi nekoliko gradova i više od 300 naseljenih mjesta.

Armenija i Azerbejdžan su u noći sa ponedjeljka na utorak postigli dogovor o okončanju sukoba u Nagorno-Karabahu. Sporazum je postignut uz posredstvo Rusije i predviđa povlačenje armenskih snaga iz Lacina, Kelbecera i Agdama.

Azerbejdžanski predsjednik Ilham Aliyev je u obraćanju naciji kazao da je sporazum pobjeda Azerbejdžana, a poraz Armenije, čiji premijer Nikol Pashinyan je pak kazao da je potpisivanje tog sporazuma bila teška odluka, ali da nije imao drugog izbora.

U Azerbejdžanu su građani izašli na ulice i proslavili sporazum, dok su u Armeniji građani izašli da protestiraju zbog potpisanog dokumenta.

Od 1991. godine armenska vojska ilegalno okupira Nagorno-Karabah i sedam susjednih regija koje su međunarodno priznati teritorij Azerbejdžana i čine petinu ukupne teritorije te zemlje.

Četiri rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a i dvije rezolucije Generalne skupštine UN-a, kao i mnoge međunarodne organizacije, zahtijevaju povlačenje okupatorskih armenskih snaga iz Nagorno-Karabaha i još sedam okupiranih azerbejdžanskih regija.

SAFF.ba

Next Post
( VIDEO) Opštinsko vijeće Tutina održalo petu redovnu sjednicu

( VIDEO) Opštinsko vijeće Tutina održalo petu redovnu sjednicu

Discussion about this post

  • About
  • Contact
TutinPRESS
No Result
View All Result
  • POČETNA
  • VIJESTI
    • Aktuelno
    • Crna Gora
    • Srbija
    • Sandžak
  • REGIJA
  • SVIJET
  • BOŠNJACI
  • CRNA HRONIKA
  • STAV
  • MAGAZIN
  • LIFESTYLE
  • SPORT

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In